България с първа победа в Лигата на нациите

/
/
466 Views

снимки булфото

Мъжкият национален отбор на България по волейбол записа първата си победа в тазгодишното издание Лигата на нациите. „Трикольорите“ сразиха неудобния през последните години Иран с 3:0 гейма (25:19, 25:23, 26:24) в първия си мач от домакинския турнир в столичната зала „Арена Армеец“. За последно българите надвиха този съперник на Световното първенство през 2018, след което последваха две загуби с 0:3 преди днешния успех, пише dsport.bg.

Тимът, воден от Николай Желязков, се беше подготвил много добре тактически и беше разучил безупречно играта на противника, което даде резултат. Освен това, българските волейболисти имаха безрезервната подкрепа на публиката, макар че иранците също имаха немалка агитка от двайсетина човека.

Много силен мач изиграха двамата ни титулярни посрещачи – Алекс Николов и Мартин Атанасов. Те бяха най-резултатни в нашето поле съответно с 20 и 14 отбелязани точки. За Иран 17 точки реализира Амин Есмаеилнеджад.

Вторият гейм сякаш беше решаващ, тъй като нашите успяха да направят обрат от 20:23 до 25:23 с пет поредни точки. Мартин Атанасов беше на сервис и допринесе за успеха във втората част.

За волейнационалите предстоят два дни без мачове, след което в петък се изправят срещу Австралия, където ще търсят нова победа. Именно „кенгурата“ са един от застрашените тимове от изпадане.

Българските волейболисти влязоха по-добре в мача. Те си бяха написали домашното и насочваха сервиса около третия метър. Този тактически ход затрудняваше иранското посрещане, а нашите успяха да изградят преднина от три точки при 8:5. Авансът се запази до техническото прекъсване – 12:9 в полза на „трикольорите“. Последва размяна точка за точка. Българите успяваха да превъртят сервиса на противника и дори качиха разликата до четири точки при 16:12. При 21:17 в наша полза перфектно подредена тройна блокада до голяма степен предреши гейма, тъй като България поведе с 22:17. Ас на Мартин Атанасов направи резултата 24:18, а атака през центъра на Светослав Гоцев сложи край на първия гейм 25:19.

Вторият гейм започна равностойно. Иран успя да запише няколко брейк точки след добро изпълнение на начален удар. Гостите поведоха с две точки при 10:8, а резултатът при техническото прекъсване беше 12:11 в тяхна полза. При 13:11 либерото Владислав Иванов извади две много трудни топки в задно поле за 13:12, а българите възстановиха равенството след ас на Мартин Атанасов. Размяната на точки продължи до 16:16. Тогава блок на Махди Газиани и атака в аут възстановиха преднината на Иран от две точки 18:16. Нашите трудно превъртяха сервиса на Амир Хосеин Есфандияр, а Иран стигна до нов брейк за 23:20. България обаче не се отказа и успя да направи впечатляващ обрат. На начален удар застана Мартин Атанасов, който успя да затрудни посрещането на Иран. Алекс Николов отигра контраатака за 23:22, ас на Атанасов възстанови равенството. Българите спечелиха и следващите две точки след нова точка на Николов и грешка в нападение на Иран. В крайна сметка 25:23 за „лъвовете“ във втория гейм и 2:0.

Началото на третата част наподобяваше втората, макар че двата отбора си размениха няколко брейк точки. Мартин Атанасов продължаваше да тормози иранците със сервиса си. Той сменяше изпълнението от силен сервис с отскок до техничен скъсен. Родните състезатели имаха отговор на всичко, което правиха иранците и поведоха с 12:10. Веднага след като гостите изравниха при 16:16, волейнационалите отвърнаха с три поредни точки за 19:16. Българите стигнаха до три мачбола при 24:21, но не успяха да се възползват от нито един от тях. При 24:23 България за момент си помисли, че мачът е приключил, но успешно видеооспорване възстанови равенството при 24:24. Волейболистите ни запазиха хладнокръвие и след безупречен троен блок сложиха точка на спора – 26:24 и 3:0 гейма.